Skąd wziąć środki na rozwój własnej firmy?

Posiadanie własnej działalności gospodarczej jest marzeniem wielu osób. Wierzą one, że dzięki prowadzeniu swojej firmy połączą ze sobą pracę zawodową z realizowaniem pasji. Mają także nadzieję, że będą osiągać wysokie dochody, które pozwolą im na dostanie i spokojne życie. Problemem może okazać się jednak pozyskanie środków na rozpoczęcie działalności przedsiębiorstwa. Nie wszyscy bowiem otwierają firmy, które potrzebują niewielkich nakładów finansowych. Na szczęście istnieje jednak szereg możliwości zdobycia potrzebnej nam gotówki.konto bankowe

Własne oszczędności

Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z własnych oszczędności. Mogą one pochodzić np. z okresu studiów, od rodziców lub być zbierane systematycznie w okresie pracy zawodowej na etacie. Nie wszyscy jednak mają odłożoną gotówkę lub nawet jeśli ją posiadają, zaoszczędzona kwota i tak nie wystarcza, by pokryć wszystkie koszty związane z założeniem firmy o danym profilu.

Pożyczka w banku

Gdy brakuje nam pieniędzy, warto udać się do banku po pożyczkę. Finansowanie firm, które nie rozpoczęły jeszcze swojej działalności lub prowadzą ją przez okres wynoszący mniej niż 1 rok, jest jednak dla instytucji finansowych bardzo ryzykowne. Z tego też powodu wiele banków nie udziela kredytów na start. Swoje postępowanie tłumaczą przede wszystkim brakiem możliwości zabezpieczenia spłaty takiego kredytu. Porównanie kredytów dla firm w 2014 roku pokazuje, że pożyczki są udzielane jedynie przez kilka banków, jednak warto podkreślić fakt, że są one skłonne pożyczyć przyszłym biznesmenom nawet do 350 tysięcy złotych. Kwota tej wysokości jest w stanie pokryć większość kosztów założenia firmy o wymagającym dużych nakładów finansowych profilu działalności. Ubieganie się o kredyt dla firm na założenie działalności jest dość kłopotliwe i czasochłonne. Przyszli przedsiębiorcy są bowiem zmuszeni do sporządzenia dokładnego biznesplanu, dzięki któremu przekonają pracowników banku, że ich firma przyniesie dochody i nie upadnie w ciągu kilku najbliższych lat. Ich obowiązkiem jest więc przedstawienie na co zostanie wydana pożyczona od banku gotówka oraz oszacowanie jakiej wysokości dochodów się spodziewają.

Wsparcie unijne

Osoby pragnące założyć własną firmę mogą również ubiegać się o przyznanie im dotacji unijnych. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że są one bezzwrotne, więc w przeciwieństwie do pożyczenia pieniędzy w banku, nie będziemy zmuszeni do spłacania comiesięcznych rat. Wadą wsparcia unijnego jest jednak znaczne ograniczenie dostępu do dotacji dla osób, które nie należą do grup docelowych poszczególnych działań. Może się więc okazać, że mimo dobrego pomysłu na otwarcie firmy, nie otrzymamy wparcia, gdyż nie będziemy mieć możliwości złożenia wniosku o dotację. Zazwyczaj są one przeznaczone dla osób z terenów wiejskich i o wysokiej stopie bezrobocia, dla kobiet wychowujących dzieci oraz dla osób, które przekroczyły 45 rok życia. Ponadto wiele programów wspiera tylko przedsiębiorców o określonym profilu działalności, np. zajmujących się ochroną środowiska.

Both comments and trackbacks are currently closed.