Rodzaje lokat bankowych o których warto wiedzieć

Lokaty bankowe to jeden ze sposobów na przechowywanie swoich oszczędności. Ich dodatkową zaletą jest to, że wraz z upływem umowy otrzymujemy nie tylko wpłaconą kwotę, ale również dodatkowe zyski z tytułu odsetek. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu – czym one się różnią?

Young woman putting coin in piggy bank

Young woman putting coin in piggy bank

Bezpieczeństwo i pewny zysk

Do najczęściej proponowanych przez banki z pewnością należy lokata terminowa, gdzie klient wpłaca pieniądze do banku na określony w umowie okres czasu – od jednego dnia aż do kilku lat. Po upływie ego terminu otrzymuje wpłaconą kwotę wraz z odsetkami wynoszącymi zazwyczaj od 1% do nawet 5%. Tego typu lokaty charakteryzują się niskim ryzykiem inwestycyjnym, a zarazem dają pewny zysk. Jeśli jednak klient zdecyduje się wcześniej wycofać z umowy, najprawdopodobniej bank nie wypłaci mu odsetek. Taką możliwość daje za to lokata dynamiczna – chociaż jest niżej oprocentowana od terminowej, to zakładając ją możemy w każdej chwili wypłacić pieniądze wraz z odsetkami.

Wśród tego typu produktów bankowych znajdują się i takie lokaty, do których można dopłacać pieniądze – oczywiście na warunkach określonych w umowie, a każda dodatkowa suma od momentu wpłaty również podlega oprocentowaniu.

Lokata z nutką ryzyka

Oczywiście najlepsza lokata październik 2015 to ta, która nie tylko umożliwia bezpieczne przechowywanie oszczędności, ale również przynosi jak najwyższy zysk z tytułu odsetek. Osoby zainteresowane przede wszystkim pomnażaniem ulokowanych w banku kwot, mogą zdecydować się na lokatę pieniężną, gdzie klient powierza bankowi swoje pieniądze aż do osiągnięcia ustalonego w umowie zysku. Pewne ryzyko inwestycyjne niesie również lokata dwuwalutowa – cały zysk w tym przypadku opiera się na kursie walut, a ten bywa zmienny w zależności od sytuacji na rynku finansowym.

Porównanie lokat, a przede wszystkim – świadomość różnic pomiędzy nimi z pewnością pozwoli wybrać najlepszą dla każdego klienta ofertę, w zależności od jego oczekiwań. Warto też przed podjęciem ostatecznej decyzji zerknąć na ranking lokat dostępny w Internecie, aby porównać propozycje poszczególnych banków.

Both comments and trackbacks are currently closed.