Rachunek firmowy dla jednoosobowej działalności

Niektórzy przedsiębiorcy jak ognia unikają konieczności założenia bankowego konta firmowego, widząc w tym jedynie okazję banków do dodatkowego zarobku. Współcześnie jednak trudno prowadzić jakąkolwiek firmę, nawet jednoosobową, jeśli nie dysponuje się rachunkiem bankowym. Krótkie porównanie kont firmowych pokaże nam, dlaczego mimo wszystko są one takie ważne nawet w przypadku firmy zatrudniającej jednego pracownika.

 

 

 

firma

Większa wygoda, mniej problemów

Prowadzenie księgowości firmowej wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i dbałością o regularną analizę finansów. Ogromnym ułatwieniem jest w tym wszystkim konto firmowe, dzięki któremu można bez problemu w każdym miejscu i o każdej porze sprawdzić stan gotówki, przelewy przychodzące, zaplanowane i zrealizowane oraz zlecić nowe transakcje. Kontrola nad firmowymi finansami jest o wiele lepsza, niż można się przy niej posiłkować wyciągami z konta – te z kolei generuje się całkowicie bezpłatnie, wystarczy się jedynie zalogować na rachunek firmowy przez Internet i wydać odpowiednie dyspozycje.
Większa wygoda widoczna jest również podczas codziennej obsługi firmy: jeśli zajmuje się ona np. sprzedażą, podając swój numer firmowy może obsługiwać przelewy od klientów pochodzących nawet z drugiego końca Polski, Europy czy świata. Dodatkowo można też w każdej chwili sprawdzić, czy wysłana przez klienta opłata dotarła na rachunek i została zaksięgowana. W przypadku braku konta każda transakcja musiałaby być wykonywana w formie gotówkowej lub przelewami pocztowymi, co po pierwsze znacznie podniosłoby koszta prowadzenia firmy, a po drugie ograniczało jej zasięg oddziaływania. Już teraz sprawdź najlepszy kredyt dla firm na oferty-kredytow.com

Transakcje z kontrahentami i… skarbówką

Internetowe konta firmowe okazują się niezbędne również w przypadku finansowych transakcji z kontrahentami, np. sprzedającymi nam swoje półprodukty. Tutaj również sprawdza się posiadania firmowego konta w przypadku transakcji na odległość: fakturę można opłacić od razu po złożeniu zamówienia, przez co realizowane jest ono znacznie szybciej. Obecnie mało które firmy, szczególnie obracające setkami tysięcy złotych, godzą się na transakcje gotówkowe, jeśli mają do wyboru możliwość wykonania internetowego przelewu.
Przedsiębiorca korzysta również w innym przypadku: rozliczając się co miesiąc z urzędem skarbowym. Najlepsze konto firmowe ma z reguły w swojej ofercie bezpłatne przelewy zarówno do ZUSu, jak i na rachunek urzędu skarbowego. Dzięki temu można regularnie zlecać przelewy do tych instytucji (z opłacanymi składkami i zaliczkami na podatek), nie martwiąc się comiesięcznymi kosztami ponoszonymi z tytułu realizowanych płatności.

Both comments and trackbacks are currently closed.