Lokata – dla kogo?

 

Young woman putting coin in piggy bank

Young woman putting coin in piggy bank

 

Pośpiech jest w cenie
Niestety nieoczekiwane napływy sporych sum pieniędzy nie zdarzają się nikomu z nas raczej zbyt często. Jednak gdy taki już nam się przydarzy – pierwsze co powinniśmy zrobić, to założyć lokatę bankową. Oczywiście to rada dla tych, którzy lokaty jeszcze nie mają. Ci, którzy już są w jej posiadaniu, niech po prostu jak najszybciej przeleją uzyskane pieniądze na swoją lokatę. Im szybciej, tym lepiej!
Przewaga lokat
Oczywiście możemy trzymać nadal pieniądze na swoim koncie osobistym. Jednak z pewnych względów nie jest to najlepsze wyjście. Rozsądnie jest wykorzystywać ten rachunek tylko do bieżących wydatków, natomiast wszelkie nadwyżki od razu przelewać na lokatę. Dlaczego? Między innymi ze względu na to, że lokaty bankowe są znacznie lepiej oprocentowane niż konta osobiste. A najlepsze lokaty pozwalają nam wręcz uzyskać bardzo wysokie odsetki. Oznacza to, że ilość środków na nich umieszczonych systematycznie zwiększa się. O tym, że to dla nas bardzo dobrze chyba nie muszę nikogo przekonywać. Poza tym suma pieniędzy, jakie trzymamy na lokacie jest zazwyczaj spora, znacznie większa niż na rachunku bankowym. Na lokacie mamy najczęściej oszczędności, których jest znacznie więcej niż na bieżąco wykorzystywanych środków. Również ten czynnik wpływa więc na wysokość odsetek. Sprawdź ranking lokat z maja 2015 na oszczednoscioniline.pl
Terapeutyczne znaczenie lokaty
Posiadanie lokaty działa również mobilizująco na naszą psychikę. Zwiększa naszą samokontrolę, a często wręcz zmusza do odmawiania sobie różnego rodzaju przyjemności. Nadprogramowe wypłaty środków z lokat bankowych nie pozostają bezkarne. Zazwyczaj odpokutujemy to poprzez utratę odsetek. Taka perspektywa potrafi skutecznie odstraszyć od niemądrego i nieprzemyślanego wydawania oszczędności. Czasem byłoby nam wręcz głupio przed sobą samym (a nawet przed obsługą banku) w tak nierozsądny sposób stracić spore sumy pieniędzy. Dlatego też lokata bankowa to bardzo dobry pomysł dla wszystkich, którzy mają problemy z kontrolowaniem swoich finansów. Czasem przymus zewnętrzny może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Both comments and trackbacks are currently closed.