Lokata czy konto oszczędnościowe – co jest teraz bardziej opłacalne?

Metod na oszczędzanie pieniędzy jest wiele. Można tradycyjnie przechowywać je w głębi szuflady albo też wpłacić na bankowy rachunek. Obecnie równie łatwo jednak sięgnąć do skrytki, jak i do zasobów znajdujących się na koncie – zwłaszcza, gdy dysponujemy kartą debetową, którą płacić można właściwie wszędzie. Dlatego też dla tych, którzy po pierwsze nie ufają sobie i wiedzą, że pod wpływem impulsu mogą oszczędności wydać, po drugie zaś – oszczędzając – chcą jednocześnie swoje środki nieco pomnożyć, najlepszą opcją będą lokaty bankowe albo konta oszczędnościowe.wrzucanie oszczędności do skarbonki

Czym jedno różni się od drugiego? Obydwie usługi są bezpłatne, jednak różnice między nimi polegają na odmiennych zasadach funkcjonowania. Lokata bankowa polega na czasowym zdeponowaniu pieniędzy. Prowadząc konto oszczędnościowe zaś, żadnego terminu nie musimy przestrzegać ani my, jako klienci, ani bank. Tu warto jednak mieć szczegółowe informacje na temat tego, co proponują różne banki (detali dostarcza między innymi dostępny online ranking lokat). Niektóre lokaty bowiem, tzw. nieodnawialne, ostatecznie kończą się po upływie czasu określonego w umowie. Jednak najlepsze lokaty to między innymi takie produkty, które pozostawiają klientowi wybór: po upływie terminu można ją odnowić, choć nie ma żadnej gwarancji, że przedłużenie będzie odbywać się na tych samych warunkach, co jej założenie.

Różnicą jest sposób naliczania odsetek. Oprocentowanie lokat, które można sprawdzić na bezpieczny-zysk.com – jest atrakcyjniejsze niż oprocentowanie kont oszczędnościowych – tu zdecydowanie wygrywa „czasowy depozyt”. Lokata ponadto gwarantuje na ogół oprocentowanie stałe – zwłaszcza ta krótkoterminowa. Jednocześnie jednak nie można na nią – w trakcie jej trwania – żadnych środków dopłacać. Na korzyść konta oszczędnościowego przemawia jednak to, że nawet najlepsza lokata nie chroni klienta przed utratą odsetek, jeżeli ten wypłaci swoje pieniądze przed terminem ustalonym na mocy umowy.

Porównanie lokat z kontami oszczędnościowymi nie ma jednak na celu stwierdzenie, która opcja jest lepsza. To bowiem zależy już w stu procentach od oczekiwań klienta i jego finansowych planów.

Both comments and trackbacks are currently closed.