Kredyt na samochód – co wybrać?

Zakup nowego samochodu wiąże się często z podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania finansowego w banku. Co prawda poziom zamożności Polaków co roku jest coraz wyższy, jednak do zachodniego standardu jeszcze nam brakuje. Dlatego dla przeciętnego Kowalskiego kredyt na samochód to jedyna opcja zakupu nowego pojazdu. W wyborze odpowiedniej propozycji odpowiadającej naszym potrzebom służą liczne wyszukiwarki – rankingi kredytów samochodowych. Narzędzia te pozwalają na wstępną kalkulację pożyczki bez wychodzenia z domu.
Istnieją dwie drogi na pozyskanie środków na swoje własne cztery kółka. Pierwsza z nich to popularny kredyt gotówkowy na dowolny cel dostępny w każdym banku, SKOK’u czy instytucjach parabankowych. Drugą alternatywą jest specjalna, dedykowana pod zakup samochodu pożyczka. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Od konsumenta zależy, która opcja jest korzystniejsza w jego przypadkuinwestycja

Kredyt gotówkowy – za i przeciw

Niewątpliwą zaletą kredytu gotówkowego jest łatwość jego podjęcia. W dobie bankowości elektronicznej można wziąć kredyt wypełniając wniosek na swoim profilu bankowości elektronicznej. Także tradycyjna wizyta w oddziale banku nie powinna zajmować więcej czasu. Oba warianty cechują minimalnymi wymaganiami i łatwym przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji – wystarczy dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach.

Wadą rozwiązania gotówkowego jest jego wyższe oprocentowanie i gorsze ogólne warunki kredytowania. Szybkie oferty z zasady są droższe, gdyż są o wiele bardziej ryzykowne z punktu widzenia bankowych analityków. Porównując zobowiązanie na taką samą wartość i okres kredytowania możemy się spodziewać nawet kilkunastu procent różnicy

Kredyt samochodowy – za i przeciw

Niski oprocentowanie to podstawowa przewaga kredytu samochodowego na opcja konsumencką. Wynika to z faktu, ze bank staje się właścicielem auta na cały okres spłaty zobowiązania. Samochód zostaje wpisany na listę zastawów rejestrowych, co uprawnia bank do windykacji należności i niemal uniemożliwia jego obrót. Częstym zabiegiem jest wpis w dokumentach samochodu o udziale banku. Innym zabezpieczeniem stosowanym przez kredytodawcę jest cesja polisty ubezpieczeniowej, której beneficjentem zostaje bank. W przypadku zaistnienia szkody do kieszeni banku trafia należne odszkodowanie.

Jaki kredyt jest najlepszą opcją przy zakupie samochodu? To rzecz subiektywna i zależy od tego na czym najbardziej zależy potencjalnemu kredytobiorcy – niskimi kosztami kredytu czy szybkiej decyzji kredytowej. W grę wchodzi także kwestia kwoty kredytu. Większe możliwość daje nam kredyt samochodowy, jednak obostrzony jest większymi wymaganiami w kwestii dokumentacji.

Both comments and trackbacks are currently closed.