Konsolidacja kredytów – co musimy o niej wiedzieć?

Aktualnie wiele ludzi jest obciążonych jakimś kredytem, a czasem i kilkoma. Nie chodzi tutaj tylko o pożyczki w bankach lecz też są to raty za akcesoria AGD lub auto. Kiedy nierzadko jesteśmy zmuszeni by pamiętać o spłacaniu paru zobowiązań w ciągu jednego miesiąca, po jakimś okresie czasu jest to kłopotliwe. I przykładowo w takim przypadku doskonałym rozwiązaniem może być często konsolidacja naszych obciążeń finansowych.

 

inwestycja

Mimo, iż slogan ten jest raz po raz przytaczany w reklamach banków albo w gazetach, wielu z nas ciągle nie ma pojęcia co ono oznacza. A chodzi tutaj o nic innego jak zaciągnięcie jednego kredytu na spłatę wszystkich naszych zadłużeń. W tenże sposób w rzeczywistości zastępujemy kilka mniejszych kredytów jednym dużym. Dla niektórych osób takie działanie może zdawać się być niemądre, jednakże w wielu przypadkach jest to najlepsze z możliwych rozwiązań. W jaki sposób zatem funkcjonuje taki kredyt konsolidacyjny? Wystarczy odwiedzić wybrane banki i zorientować się jakie tego rodzaju kredyty mogą nam zaoferować. W dużej mierze zależy to od typu posiadanych przez nas zobowiązań finansowych, a także od ich wysokości. Z reguły jednakże kredyty konsolidacyjne charakteryzują się tym, iż czas na ich spłatę jest rozłożony na długi okres czasu przez co raty bywają mniejsze. Jest to szczególnie opłacalne dla osób, które miały kłopot ze spłaceniem wszystkich długów w jednym miesiącu. W ten sposób bowiem posiadają one sposobność na pomniejszenie comiesięcznych wydatków. W przypadku samych banków, które udzielają takich kredytów, również jest to opłacalna operacja. Po pierwsze pozyskują nowego klienta, który spłaca daną kwotę razem z odsetkami, a to samo w sobie jest korzystne. Po drugie, klient ten jest wiarygodny skoro chce dostać kredyt konsolidacyjny zamiast uciekać przed spłacaniem swoich długów. Proponowane przez banki albo też pozostałe instytucje finansowe, kredyty konsolidacyjne zazwyczaj są podzielone na dwa elementarne rodzaje.

Pierwsze z nich nazywane są hipotecznymi, bo żeby je pozyskać konieczne jest zabezpieczenie kredytu w postaci hipoteki naszego domu czy innej nieruchomości. Przyczyną tego jest fakt, że w tych sytuacjach konsolidacja kredytów jest obarczona dość wysoką kwotą. Czas na spłatę jest jednak wówczas wydłużony a oprocentowanie mniejsze. Następny rodzaj takiego kredytu znany jest jako kredyt gotówkowy i przyznawany jest na mniejsze kwoty przez co nie ma konieczności przedstawienia jakichkolwiek zabezpieczeń. Powinniśmy jednak podkreślić, że warunki związane z jego udzielaniem są trochę mniej korzystne. Termin spłaty kredytu jest dużo krótszy, a oprocentowanie nieco większe.

Both comments and trackbacks are currently closed.