Kilka rad na temat oszczędzania

Oszczędność jest cnotą, która niemal każdy chciałby się móc pochwalić, szczególnie gdy takie podejście do pieniędzy daje wymierne efekty w postaci stale rosnących oszczędności dających bezpieczeństwo nam i naszej rodzinie gdy nadchodzą cięższe czasy, na przykład w sytuacji utraty pracy lub konieczności poniesienia znacznego, niespodziewanego wydatku. Aby efektywnie oszczędzać warto poznać kilka rad na temat oszczędzania.firma

Zapisuj swoje wydatki

O ile poznanie dokładnej kwoty naszych dochodów nie jest problemem, szczególnie gdy pochodzą one z jednego lub dwóch źródeł, to już wiedza na temat ponoszonych kosztów jest bardzo ograniczona. Niestety dokładne poznanie kosztów jakie ponosimy nie jest takie proste. Najłatwiej jest zidentyfikować wydatki regularne takie jak: opłaty za mieszkanie, rachunki za telefon i internet, raty kredytów. O wiele trudniej jest zidentyfikować mniejsze wydatki oraz te podejmowane pod wpływem emocji. Aby sobie to ułatwić można poświęcić jeden miesiąc na dokładne zapisywanie każdego wydatku. Wykorzystać do tego można arkusz kalkulacyjny oraz zbierane paragony, a na koniec każdego dnia lub tygodnia wpisywać do arkuszu kwoty z paragonów. Można również wykorzystać jedną z aplikacji mobilnych, które pozwalając na zapisywanie wydatków pogrupowanych w kategorie.

Połącz swoje raty w jedną, ale mniejszą

Ta rada dotyczy naszego zadłużenia, które może znacząco obciążać nasz budżet domowy. Nadmierne zadłużenie jest przyczyną wielu problemów nie tylko tych finansowych. Długi źle wpływają na nasze samopoczucie co może prowadzić do o wiele gorszych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli widzimy, że tych kredytów zrobiło się zbyt wiele warto zainteresować się tematem kredytów konsolidacyjnych. Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy pozwalający na połączenie kilku lub kilkunastu kredytów i pożyczek w jeden kredyt z niższą ratą. Konsolidacja kredytów pozwala uzyskać oszczędności nawet rzędu kilkuset złotych miesięcznie w przypadku osób posiadających wiele kredytów i pożyczek.

Szukaj dużych oszczędności

Dużo się mówi o potrzebie poszukiwania nawet najdrobniejszych oszczędności. Jednak nie do końca jest to dobre rozwiązanie, bo co z tego, że ktoś zacznie kupować chleb o złotówkę tańszy, albo zmieni taryfę u operatora internetu pozwalającą na oszczędności rzędu 20 złotych miesięcznie, skoro nadal będzie palił papierosy, albo do pracy dojeżdżał samochodem mogąc przesiąść się do komunikacji miejskiej lub umówić się z kolegami z pracy na wspólne dojazdy. Takie działania pozwalają wygenerować zdecydowanie większe oszczędności i nie są jedynie pozorowaniem oszczędzania jak ma to miejsce w przypadku szukania oszczędności nie tam gdzie je tak naprawdę można znaleźć.inwestycja

Oszczędzaj regularnie

Poprzednie rady dotyczyły tego jak ograniczyć dotychczasowe koszty, ale nic to nie pomoże jeśli zaoszczędzone pieniądze wydamy na konsumpcję na przykład kupując nowy telewizor lub samochód. Przede wszystkim warto pomyśleć o zbudowaniu własnego funduszu bezpieczeństwa w kwocie będącej równowartością trzykrotności naszych miesięcznych wydatków. Dla jednym będzie to kwota pięciu tysięcy złotych, a dla innych ta kwota może być nawet trzykrotnie wyższa. Najważniejsze by wysokość funduszu bezpieczeństwa była dostosowana do naszych faktycznych potrzeb. Taki fundusz można zbudować poprzez przelewanie każdego miesiąca kwot uzyskanych, dzięki wprowadzeniu w życie poprzednich rad.

Both comments and trackbacks are currently closed.