Kiedy wybrać lokatę krótkoterminową a kiedy lokatę długoterminową?

Inwestowanie w lokaty to dobry sposób na bezpieczne pomnażanie oszczędności. Obecnie mamy duży wybór różnego rodzaju depozytów, jednak ich podział ze względu na czas trwania jest taki sam. Mamy do wyboru lokaty krótkoterminowe i długoterminowe. W zależności od potrzeb zarówno jedne jak i drugie mogą okazać się doskonałym sposobem na pomnażanie pieniędzy. Poznamy zatem wady i zalety lokat krótkoterminowych i długoterminowych.kapitał

Zalety lokat krótkoterminowych

Plusem takich depozytów jest to, że w szybkim czasie mamy dostęp do naszych pieniędzy i nie musimy ich zamrażać na długi czas. Poza tym bardzo często trafiają się super oferty, które pozwalają otwierać lokaty na wysoki procent.

Lokaty na dwa lub trzy miesiące na wysoki procent często są rentowniejsze niż depozyty długoterminowe, a po tym czasie możemy znów zainwestować w super ofertę, jeśli taka się trafi.

Wady lokat krótkoterminowych

Często jeśli trafi się jakaś super oferta np. na trzy miesiące to po tym czasie jej oprocentowanie znacznie się zmniejsza. Są to perełki, które trzeba szybko wyszukiwać i mieć cały czas wolne środki, aby skorzystać z super ofert różnych banków. Bardzo często banki stosują limity np. do 10 lub do 20 tysięcy złotych. Takie ograniczenia sprawiają, że możemy inwestować małe sumy, również ilość lokat najczęściej jest ograniczona. Szerzej na ten temat wypowiada się ten portal finansowy.

Zalety lokat długoterminowych

Zazwyczaj nieco wyższe oprocentowanie niż na depozytach krótkoterminowych. Brak konieczności pamiętania o kończącej się lokacie, ponieważ gdy lokata trwa rok lub dłużej to nie musimy co chwila się zastanawiać, czy depozyt się kończy. Przydatne szczególnie gdy mamy wiele różnych lokat. Dostęp do lokat strukturyzowanych, które zawierane są zazwyczaj na dłużej niż rok czasu.

Wady lokat długoterminowych

Konieczność zamrożenia środków finansowych na długi czas. W sytuacji, kiedy będą nam potrzebne pieniądze z lokaty za zerwanie umowy ponosimy karę. Najczęściej w ten sposób tracimy część, a nawet całość wypracowanych odsetek.

Jeśli potrzebujemy mieć stały dostęp do naszych środków finansowych to lepiej jest się zdecydować na lokaty krótkoterminowe. Natomiast, gdy możemy sobie pozwolić na zamrożenie naszych pieniędzy na kilka lat, to warto rozważyć lokaty o długim terminie zapadalności. Zarówno jedne jak i drugie mogą przynosić zyski i w zależności od naszych aktualnych potrzeb możemy dowolnie wybierać czas trwania naszych lokat bankowych. Różnorodność jaką obecnie mamy pozwala na wybór spośród wielu banków i różnych typów lokat.

Both comments and trackbacks are currently closed.