Jak najbezpieczniej lokować swoją gotówkę?

Depozyty bankowe umożliwiają lokowanie oszczędności w banku na określonym koncie. Obecnie jest to popularny sposób gromadzenia posiadanych środków. Depozyty bankowe mogą zostać założone na czas nieokreślony (swobodne zarządzanie środkami przez właściciela) lub na czas określony (jest to forma lokat terminowych). Finansami ulokowanymi na koncie bank zarządza właściwie w dowolny sposób, zapewniając jednak właścicielowi konta stosowne odsetki. W najczęstszych przypadkach to właśnie długość czasu deponowania w głównym stopniu określa wysokość uzyskiwanych odsetek. Rozróżniamy trzy najistotniejsze rodzaje depozytów bankowych.

wrzucanie oszczędności do skarbonki

Konta osobiste gwarantowane jest współcześnie przez każdy znany bank. Większość z nas dysponuje swoim kontem osobistym, ponieważ w wielu przypadkach jest to konieczność. Nie tylko dorośli mogą założyć swoje konto, ale również osoby niepełnoletnie w towarzystwie opiekuna. Banki zazwyczaj gwarantują także wszelakie funkcjonalności związane z posiadaniem konta. Część dostępnych kont osobistych, które zapewniają nam banki, nie jest objęta kosztami ich prowadzenia. Bardzo często konto osobiste można założyć w bardzo wygodny sposób, korzystając wyłącznie przez Internet. Konta oszczędnościowe są typowym rachunkiem, posiadającym o wiele wyższe oprocentowanie niż zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Najczęściej zakładany jest dodatkowo do konta osobistego. Dzięki tej opcji możemy oszczędzać, a z drugiej strony posiadamy stały dostęp do swoich własnych środków. Należy jednaj pamiętać, że zazwyczaj transakcje wykonywane z rachunku oszczędnościowego są objęte pewnymi opłatami obniżającym dotychczas osiągnięte zysk.

Lokaty terminowe natomiast pozwalają na deponowanie pieniędzy na koncie w banku przez wyznaczony okres. Właściciel lokaty uzyskuje określony kapitał z posiadanych środków w postaci odsetek. Wysokość odsetek w dużej mierze zależy od oprocentowania lokaty, które jest ściśle powiązane z czasem trwania lokaty. Należy jednak pamiętać, iż wybranie środków przed upływem wyznaczonego terminu może wiązać się z znaczną stratą finansową. W tym przypadku warto zostawić środki na lokacie aż do końca trwania umowy.

Both comments and trackbacks are currently closed.