Dieta przy niedoczynności tarczycy – co należy jeść?

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która pomimo wspomagania organizmu odpowiednimi lekami ( najczęściej zażywa się wtedy hormony odpowiedzialne za tą chorobę) wymaga również stosowania odpowiedniego sposobu żywienia. Warto wiedzieć, które produkty należy spożywać, a których raczej unikać, jeśli mamy takie problemy, jak niedoczynność tarczycy.

Ta choroba jest z kolei bardzo często spowodowana innymi schorzeniami takimi, jak zapalenie tarczycy czy choroba hashimoto, dlatego też jeśli chcemy ustrzec się przed dalszym postępem tych dwóch ostatnich schorzeń, również warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Czego unikać, gdy mamy problemy takie, jak niedoczynność tarczycy? Przede wszystkim, najważniejsze jest zadbanie o to, aby nie dostarczać do organizmu produktów, które mogą ograniczać przyswajanie jodu z otoczenia. Wiele osób jest zupełnie nieświadomych tego, że na przykład niektóre warzywa mogą sprawić, że jod będzie przyswajany w o wiele mniejszych ilościach do organizmu. Do takich warzyw należą na przykład kapusta, którą przecież w kuchni polskiej bardzo często używamy.

Jod jest jednym z najważniejszych czynników powodujących problemy z tarczycą, dlatego też trzeba zadbać o jego odpowiednią ilość dostarczaną do organizmu. Co prawda, niektóre sposoby obróbki warzyw, jak na przykład gotowanie i pieczenie, mogą zmienić ich właściwości, jednak ogólnie warto wystrzegać się takich warzyw, jak kapusta, gdy mamy problemy z niedoczynnością tarczycy.

Dieta przy niedoczynności tarczycy nie jest zbyt restrykcyjna, ponieważ zazwyczaj przy tym schorzeniu dostarczane są do organizmu preparaty w formie na przykład tabletek, które pozwalają na polepszenie wyników i zachowanie lepszego samopoczucia. Pomimo to dieta przy zapaleniu tarczycy czy dieta w hashimoto powinna być zawsze przestrzegana, gdy tylko zostanie u nas stwierdzone takie schorzenie, ponieważ ma ona jednak dość duży wpływ na organizm, o czym niestety nie wie wielu pacjentów.

Both comments and trackbacks are currently closed.