Ciemna strona kredytu konsolidacyjnego

Banki reklamują kredyty hipoteczne jako najlepszą metodę na wyjście z długów i poprawę sytuacji finansowej. Wiele osób skuszonych wizją płacenia niższych rat za swoje obecne zobowiązania decyduje się posłuchać podpowiedzi i za pomocą kredytu konsumenckiego odwrócić swój los. Niestety nikt nić nie daje za darmo, a zwłaszcza instytucje finansowe. Bywają sytuacje, gdy zmiana kilku kredytów i zobowiązań wychodzi na lepsze, a konsument ma z tego realne oszczędności. W głównej mierze jednak kredyt hipoteczny jest tylko zmiana struktury kredytu.shutterstock_103885106

Dłużej

Kredyt konsolidacyjny polega na pozyskaniu środków na spłatę różnych zobowiązań, w tym kredytów i debetów na kartach. Decydując się na konsolidację możemy po prostu uregulować inne zobowiązania i zmniejszyć raty aktualnie płacone na różne rachunki. Możemy też zdecydować się na dobranie dodatkowej gotówki. W zależności od poszczególnych propozycji, banki umożliwiają wzięcie pewnej części z sumy naszych dotychczasowych kredytów (na przykład 30% wartości konsolidacji) lub do limitu na przykład 20 lub 50 tysięcy. Zmniejszenie raty jest niewątpliwą zaletą kredytów konsolidacyjnych, jednak to nie dzięki prezentowi od banku, lub obniżeniu stopy procentowej czy prowizji, a po prostu przez wydłużenie okresu kredytowania. Zamiast kilku kredytów spłacanych w ciągu przykładowo 2 lat, musimy spłacić jeden większy (na łączną sumę tych konsolidowanych) przez okres powiedzmy 4 lub 5 lat.

Drożej

Każdy, kto zna elementarne podstawy matematyki policzy sobie, ze w ten sposób całkowity koszt kredytu jest znacznie większy. Na finalny koszt kredytu wchodzą jeszcze wszelkie dodatki w postaci prowizji na uruchomienie środków, ubezpieczenie i inne. Pozytywem jest fakt, że ta wyższa kwota jest rozłożona w czasie. Decyzja o kredycie konsolidacyjnym powinna być niezmiennie poprzedzona wnikliwa analizą zarówno dostępnych na rynku ofert, jak i naszych możliwości. Każdy bowiem kredyt wiąże się z wysokimi kosztami i jeżeli nie ma takiej absolutnej konieczności powinniśmy raczej podjąć próbę spłacenia naszych dotychczasowych zobowiązań w trybie standardowym. Kredyt konsolidacyjny bowiem rzeczywiście obciąży dodatkowo nasz domowy budżet mimo pozornie łatwiejszej spłaty. Nie oznacza to oczywiście, iż powinniśmy kredytów unikać, jak ognia, są bowiem przypadki, kiedy okazują się one doskonała opcją na szybkie pozyskanie gotówki dla określonych celów, trzeba jednak uprzednio dokonać wnikliwej analizy zysków i strat.

Poznaj zasady konsolidacji kredytów.

Both comments and trackbacks are currently closed.